Turbocharger

Firmamız gemilerde ve elektrik santrallerinde konuşlu büyük diesel motorlarının turbocharger üniteleri için bakım, onarım ve komple overhaul hizmetlerini yerinde veya atölyesinde sunmaktadır.

Bu hizmetler deneyimli ve sertifikalı ekibimiz tarafından üretici standartlarında sağlanmaktadır.

Yerinde Yapılan İşler
Firmamızdan normal bakım periyotlarının dışında ara periyotlarda da müşteri tarafından turbocharger için bakım istenebilir.

Bu durumlarda gemiler için demirleme süresince veya tersane bünyesinde, enerji santralleri için ise sahada bakım onarım yapılabilmektedir.

Bu kapsamda;
- Turbocharger’in sökülmesi,
- Yatakların ve diğer parçaların kontrol edilmesi,
- Nozul ring ve cover ring temizliklerinin yapılması,
- Gerekli modifikasyonların yapılması sağlanmaktadır. Bu işlemler deneyimli ve eğitimli personelimiz tarafından aciliyet derecesine göre 7/24 çalışılarak tamamlanır ve müşterinin isteği doğrultusunda seyir tecrübesi icra edilir.

Turbocharger Yenileştirme Paketi Uygulaması  

Yenileştirme paketi uygulaması ile ;
- Daha iyi makine performansı,
- Yakıt ve yağlama yağı tasarrufu,
- Daha uzun makine ömrü, 
- Son teknoloji servis ve yedek parça desteği, sağlanır. 

Ayrıca eski tip turbocharger yedek parçaları pahalıdır ve temin süreleri uzundur. Turbocharger yenileştirme paketi uygulamaları bu gibi durumlarda en uygun çözüm olabilir

Atölyede Yapılan İşlemler
Periyodik bakım dönemlerinde veya yerinde tamiri mümkün olmayan durumlarda turbocharger yerinden alınarak atölyeye getirilmekte ve sırasıyla aşağıdaki işlemler uygulanmaktadır.

Rotorun sökülmesi ; Atölyeye getirilen turbocharger için ilk etapta rotor söküm işlemi yapılmaktadır. Bu söküm işlemi için özel aparatlar kullanılmaktadır.

Parçaların temizlenmesi ; Temizleme yöntemlerinden birincisi olan raspa işlemi iki farklı makine kullanılarak yapılmaktadır. Birinci makine emme prensibinden faydalanırken ikincisi yüksek basınç uygulayarak raspa işlemini tamamlar.
Diğer temizleme yöntemi olarak özel bir kabinde su ile temizleme yapılmaktadır. Bu kabin kapalı çevrim sistemi ile çalışmakta olup çevreci özelliğinden dolayı yıkama süreci sonunda kirli suyu santrifuj ile ayrıştırmakta ve atık suyu bir haznede toplamaktadır.

Ölçümlerin ve tahribatsızlık testlerinin yapılması ; Ölçümlerin alınması ve parçaların test edilmesi turbocharger bakımının önemli bir kısmını oluşturmaktatır.Ölçüm sonuçları gerekli ve pahalı parçalarla ilgili değerlendirmeler için referans olarak kullanılmaktadır.

Parçaların incelenmesi ve değişmesi gereken parçaların tespit edilmesi ; Temizlik sonrasında parçalarda yapılan inceleme neticesinde değişmesi gereken parçalar belirlenmekte ve müşteri bu parçalar hakkında bilgilendirilmektedir.

Türbin kanatlarının onarımı ; Deforme olmuş türbin kanatlarının yeniden kullanılması amacıyla ve müşteri tarafından talep edilmesi durumunda, kanat onarımları yapılmaktadır. Benzer şekilde, değiştirilecekleri güne kadar kullanılabilir kılmak için bazı türbin nozul ring tiplerinde çatlak onarımları yapılmaktadır.

Rotorun dinamik balansının yapılması ; Turbocharger bakımının en önemli aşamalarından biri olan dinamik balans işlemi atölyede bulunan gelişmiş balans makinesi ile yapılmaktadır. Daha kesin veri ve sonuçların alınabilmesi için balans makinesi üzerinde büyük ve küçük turbochargerlar için kullanmak üzere ölçüm cihazları da mevcuttur.

Parçaların yeniden birleştirilmesi ; Tüm atölye işlemleri tamamlandıktan sonra turbocharger komponentleri birleştirilerek makine üzerindeki yerine montajı yapılır.